Dzień Babci i Dzień Dziadka – rola dziadków w wychowaniu wnucząt

Dzień Babci i Dzień Dziadka obchodzone są w Polsce w dniach 21 i 22 stycznia. Na tę okazję w przedszkolach i szkołach podstawowych nasze dzieci przygotowują przedstawienia, robią laurki, składają piękne życzenia.

Taka okazja przypada tylko raz roku, ale dobrze wiemy, że obecność dziadków w życiu naszych pociech jest niezwykle ważna. Trudniej jest, gdy dziadkowie na codzień mieszkają daleko, a kontakt jest sporadyczny. Wtedy naszą rolą jako rodziców jest zadbanie o to, by jednak dzieci miały okazje poznać swoich dziadków i nawiązać z nimi więź.

Podstawowe role w jakich babcie i dziadkowie mogą wspierać wychowanie wnuków to pomoc rodzicom w sprawowaniu opieki nad maluchami, wakacje u dziadków, gdy dzieci są starsze. Dziadkowie stanowią doskonałe źródło wiedzy o rodzinie, opowiadają historie ze swojej młodości, dzieciństwa mamy i taty, historie o dalekich krewnych. Stoją na straży tradycji i wartości rodzinnych – piękne są spotkania całej rodziny u dziadków. Dzięki zyskanej cierpliwości i wolnemu czasowi nasi rodzice mogą być doskonałymi nauczycielami szacunku i empatii. Również sam fakt jak odnosimy się my sami do starszego pokolenia daje stanowi wzór dla naszych dzieci. Oczywiści to wszystko jest możliwe, gdy w rodzinie panują dobre relacje rodzinne i atmosfera dialogu. Ważne jest, by dziadkowie znali swoją rolę i wspierali rodziców w wychowaniu dzieci, ale nie narzucali swoich wizji.