Jak okazywać dziecku miłość?

Okazywanie swojemu dziecku miłości wydaje się być czymś naturalnym. Jednak nie jest to do końca tak prosta sprawa jak może sprawiać wrażenie. Najważniejszą kwestią jest fakt, że dziecko powinno czuć bezwarunkową miłość rodziców, że jest kochane za to „że jest”, a nie tylko za swoje osiągnięcia. Dzieci, którym okazywano miłość tylko za określone zachowania mogą być o wiele bardziej uległe, z pewnością też będą silnie uzależniały poczucie własnej wartości od opinii innych.

Język miłości – również w stosunku do dzieci jest dość złożony. Samo powiedzenie „Kocham Cię” to trochę za mało. Uczucia okazywać można również poprzez różnego rodzaju zachowania: afirmację (werbalne zachęcanie, komplementy, ogólnie „dobre słowo”), poświęcanie swojego czasu i uwagi, służenie pomocą i radą, przytulenia i całusy.

Stosowany język okazywania miłości powinien być dostosowany do wieku, czyli też potrzeb dziecka i jego indywidualnych preferencji.

Szczególnie dla małych dzieci ważne jest poświęcanie im czasu i uwagi. Chodzi słuchanie i wspólne robienie rzeczy, które sprawiają dziecku przyjemność – mogą to być wspólne zabawy, granie w gry planszowe, spacery, wycieczki. Ale również wspólne wykonywanie obowiązków domowych – przygotowywanie posiłków, sprzątanie, co też może się przekształcić w świetną zabawę. To też dobry pretekst do prowadzenia „przy okazji” rozmowy.

Z kolei pomoc dzieciom nie oznacza ich wyręczania (co często jest nagminne wśród rodziców maluchów – „ubiorę syna, bo jemu to zajmie 20 min. zamiast 10 min.”). Rolą rodziców jest tak organizować przestrzeń życiową dziecka, by miało szansę na rozwój i przyswojenie przydatnych w późniejszym życiu umiejętności. Nawet 3 latek może posprzątać swoje zabawki i odkładać je na miejsce, ale niekoniecznie powinien posługiwać się ostrym nożem do krojenia chleba (może za to kłaść plasterki szynki, sera, warzyw na kanapkę). Wspierajmy dzieci w wykonywaniu czynności, których nie są w stanie same wykonać, ale dajmy im przestrzeń na robienie tego co już mogą zrobić samodzielnie (nawet jeśli nie będzie to praca wykonana perfekcyjnie).

Przytulanie, całuski, serdeczne poklepanie po ramieniu to bardzo popularny sposób okazywania miłości dzieciom. Specjaliści zgodnie twierdzą, że jest ważny czynnik w budowaniu więzi między latoroślą a rodzicem i to już od pierwszych chwil po urodzeniu. Nie należy jednak zapominać, że niektóre z dzieci mogą nie mieć ochoty w danym momencie na taką formę pokazywania uczuć, dlatego nie zmuszajmy ich (mają do tego prawo).

Wzmacnianie pewności swojej pociechy dobrym słowem, afirmującym stwierdzeniem, np. „jak ładnie poukładałeś swoje zabawki”, „ładnie wyglądasz w tej sukience” jest ważne. Tak samo jak dodawanie odwagi do podejmowanie wyzwań.

To wszystko ma niebagatelny wpływ na budowanie pewności siebie naszego dziecka, co da mu później siłę, by wkroczyć bez strachu w dorosłe życie.

K.N.